لامپ های رنگی RGB

 از زمان اختراع تجهیزی به نام “لامپ” یا چراغ توسط مخترع معرف آن یعنی ادیسون تغییرات زیادی در ساختار و حتی کاربرد آن صورت گرفته است. بهتر است برای برسی این تیتر جالب ابتدا مروری به ساختارهای قبلی ان داشته باشیم.
مخترعین اولیه لامپها (ادیسون یا الساندرو ولتا و یا همفری دیوی و سوان و…..) فهمیده بودند با گرم شدن سیمی توسط انرژی الکتریکی می توان ان را انقدر داغ و گداخته ساخت تا از آن نوری پدیدار شود. این رشته الکتریکی یا فیلمان جنس های متنوعی را در طول سالها تجربه ساخت. مشکل بزرگ این روش یعنی گداخته شدن فیلمان، ترکیب با اکسیژن بود. که بعد با تخلیه و یا اشباع گازهای نجیب در محل گداخته شدن محفظه فیلمان برطرف شد.
مشکلی بعدی این بود که اساساً در این روش بیشتر انرژی الکتریکی به گرما تبدیل می شد تا نور. راه حل بعدی مخترین برای این حل این مشکل افزایش ولتاژ و استفاده از فسفر و جیوه و یا فلورسنت ها بود. که منجر به تولید لامپ به اصطاح مهتابی شد. این لامپ ها به شکل های مختلفی تولید شدند و حتی توانستند با ترکیب فسفر با مواد مختلف نورهای رنگی بیشتری تولید کنند.

مزیت این لامپ ها سبک تر و نور نسبتا بیشتر و بازدهی بالاتر بود. ولی برای راه اندازی ان به تجهیزاتی چون ترانس و بعدا بلاست نیاز بود.
نسل بعدی این لامپ ها را با نام های تجاری کم مصرف؛FPL در بازار مصرف فروخته شد.
در همین اثنا دانشمندان دریافتند که از اثرحاصل شکست الکتریکی دیود ها را می شود به نوری مرئی نیز تبدیل کرد. این دانشمندان در کشورهای مختلف در کار روی این ایده بودند تا اینکه اولین لامپ دیودی ابی که پایه مهی برای تولید لامپ سفید رنگ است توسط شرکت Nichia ایجاد شد. بعدها شرکت Fairchild Semiconductors توانست با تجاری سازی و کم کردن هزینه ساخت آن، هزینه ساخت هر قطعه از آن را در به حدود .5 سنت برساند.
با تولید موفق چیپ های led های رنگی، شرکت های تجاری شروع به ترکیب چیپ های سه رنگ اصلی در محصول نمودند.(a,b)

که در بسته بندهای smd و dip روانه بازار شدند.

در ادامه شرکت هایی ترجیح دادند کنترل کنندهای برای تنظیم رنگ های قطعه در داخل آن جایگذاری کنند. که به شکل گیری استفاده گسترده تر از این قطعه در دکوراسیون ها شد. در تصویر زیر تعیبه این چیپ در قطعه نشان داده شده است.

 

نویسنده: مهندس مسعود رجایی

این پروژه را به اشتراک بگذارید:

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram

کانالهای ما در شبکه های اجتماعی:

ارتباط با کارشناسان فروش شرکت عرفان صنعت اصفهان
WeCreativez WhatsApp Support
کارشناس فروش
محمد قربانی
آنلاین
WeCreativez WhatsApp Support
کارشناس فروش
علی جمشیدیان
آنلاین
WeCreativez WhatsApp Support
کارشناس فروش
مصطفی قربانی
آنلاین