آشنایی با نورپردازی شهری

نورپردازی شهری یکی از بهترین راه ها برای زیباسازی شهر می باشد که جلوه ی ویژه ای به نمای ظاهری شهر می دهد و باعث ایجاد آرامش و حس امنیت در بین مردم شهر می شود. به نورپردازی های مختلفی که در سطح شهر به کار می رود، نورپردازی شهری گفته می شود.

برای نورپردازی شهری باید از چراغ های زیبا، نور های رنگی و … استفاده کرد که ترکیب زیبا و جذابی را با یکدیگر بسازند و بتوانند باعث جلب توجه افراد شوند.

نورپردازی تالار ها، رستوران ها و فروشگاه های بزرگ نیز می توانند در نورپردازی شهری سهیم باشند. برای نورپردازی تالار ها و رستوران ها می توان از ریسه بلوطی، پوینت لایت و … استفاده کرد. هر کدام از این تجهیزات نورپردازی می تواند زیبایی فروشگاه و ساختمان شما را دو برابر کند.

نورپردازی شهری عرفان صنعت اصفهان

 

اهداف نورپردازی شهری چیست؟

افرادی که مسئولیت شهرداری و زیباسازی شهر را بر عهده دارند، سعی می کنند با نورپردازی شهری هدف های مختلفی را دنبال کنند. از مهم ترین اهداف مربوط به نورپردازی شهری می توان به موارد زیر اشاره کرد.

زیبایی بخشی به فضای شهری

یکی از مهم ترین اهداف نورپردازی شهری، زیباسازی شهر می باشد زیرا می توان با نور ها و المان های مختلف به زیبایی شهر کمک کرد و باعث شد که حتی توریست ها نیز توجه ویژه ای به شهر داشته باشند.

ایجاد فضای آرامش بخش

یکی دیگر از اهداف مهم نورپردازی شهر، ایجاد یک فضای آرامش بخش برای افرادی است که دوست دارند به بیرون از خانه بروند و از شهر لذت ببرند. استفاده از نور های ترکیبی و زیبا می تواند حس آرامش بخشی را در شب برای افراد ایجاد کند.

کاهش تصادفات در رانندگی

با نورپردازی شهری می توان فضای خیابان ها و گذرگاه ها را روشن کرد و از بروز تصادفات جلوگیری کرد. به طور مثال با استفاده از نورپردازی میدان، تونل نوری، ایجاد نور در حاشیه ی جاده ها و … می توان میزان تصادفات را کاهش داد.

عرفان صنعت اصفهان مجری پروژه های نورپردازی شهری

 

انواع نورپردازی شهری

برای نورپردازی شهری می توان عملکرد افراد را به چند دسته تقسیم بندی کرد و آن ها را به عنوان انواع نورپردازی شناسایی کرد.

  • نورپردازی عناصر مهم شهر: در این مورد نورپردازی بیشتر روی مجسمه ها، تابلو های تبلیغاتی، پوشش های گیاهی، پل های درون شهری و … صورت می گیرد. برا این کار چراغ های جهت دار بهترین گزینه می باشند.
  • نورپردازی برای ایجاد جذابیت: یکی از انواع مهم نورپردازی، نورپردازی هایی هستند که هدفشان ایجاد جذابیت و زیبایی می باشد و در این راه از ترکیب نور و آهنگ، نور و آب و … استفاده می شود. بازی های پروژکتوری از نمونه های این نورپردازی به شمار می رود.
  • نورپردازی برای تاکید و جلب توجه: برخی از نورپردازی های شهری برای جلب توجه مردم استفاده می شود و به همین سبب این نورپردازی را به شکل آهنگی، ریتم دار، تکرار و … طراحی می کنند.
  • نورپردازی برای نشان دادن یک نماد: برخی از نورپردازی های شهری برای نشان دادن یک نماد از شهر طراحی می شوند. به طور مثال شما می توانید این نمونه را در لیزر گردانی بر کوه و … مشاهده کنید.
  • نورپردازی موقتی: یکی دیگر از انواع نورپردازی، نمونه ی تزیینی آن برای مدت زمان کوتاه می باشد. به طور مثال در اعیاد و مراسم های خاص، نورپردازی های خاصی را در شهر مشاهده می کنید که بعد از چند روز برداشته می شوند.

نورپردازی شهری با توپ نوری

 

معرفی چند ایده برای نورپردازی شهری

برای افزایش جذابیت و زیبایی شهر می توان از ایده های مختلفی استفاده تا به وسیله ی آن ها به تمام اهداف مورد نظر رسید. از بهترین و مناسب ترین ایده ها برای نورپردازی نما و نورپردازی شهری می توان به موارد زیر اشاره کرد.

نورپردازی خیابان اصلی

یکی از بهترین ایده ها برای نورپردازی شهری، استفاده از نورپردازی خیابان های اصلی می باشد. شما می توانید برای این کار از چراغ های خیابانی استفاده کنید. چراغ های خیابانی و لاک پشتی از محبوب ترین چراغ هایی هستند که می توان برای نورپردازی خیابان های اصلی از آن ها استفاده کرد.

نورپردازی ساختمان های نمادین

هر شهر دارای برج ها و ساختمان های نمادینی است که تمام مردم آن ها را دوست دارند و شهر را با آن ها می شناسند. برای زیباسازی و نورپردازی شهری می توان این ساختمان ها را با چراغ های تزیینی و پر نور، تزیین کرد. ساختمان هایی مثل برج میلاد از مهم ترین ساختمان های نمادین به شمار می روند.

نورپردازی پارک ها

یکی از مهم ترین قسمت های هر شهر، پارک و فضای سبز آن می باشد که می توان با تزیین آن به زیبایی شهر افزود. در پارک ها، مبلمان شهری، وسایل بازی، وسایل ورزشی، پوشش گیاهی و … وجود دارد که هر کدام از آن ها را می توان به زیبایی نورپردازی کرد. نورپردازی پارک ها اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا افراد زیادی در تاریکی هوا برای گردش و پیاده روی به پارک ها می روند. در پارک ها می توان از تونل استفاده کرد و فضای ورودی پارک را با این نورپردازی به بهترین شکل تزیین کرد.

نورپردازی پیاده رو ها

پیاده رو ها یکی از مهم ترین قسمت های هر شهر به شمار می روند و باید به روشنایی و نورپردازی آن دقت کرد. در کنار این پیاده رو ها فروشگاه ها وجود دارد و به همین سبب افراد زیادی در آنجا در حال رفت و آمد هستند. برای نورپردازی شهری در این قسمت ها می توان از چراغ های بلند و زیبا استفاده کرد. چراغ های کلاسیک یکی از زیباترین نمونه های چراغ های پیاده رو به حساب می آیند.

نورپردازی گاردریل

در برخی از جاده ها، فضای کافی برای استفاده و نصب چراغ های برق برای خیابان وجود ندارد و به همین دلیل لازم است که از نورپردازی گاردریل کمک گرفته شود تا نورپردازی شهری به خوبی صورت بگیرد. با روشنایی بخشی به این فضا ها ، احتمال تصادفات کاهش پیدا می کند و خیابان ها از تاریکی بیرون می آیند. زیرا بسیاری از تصادفات به دلیل نداشتن دید کافی و نور مناسب اتفاق می افتد.

نورپردازی شهری با تونل نور ریسه بلوطی